Ekspertyza budowlana starego domu pozwala na ocenienie rzeczywistego stanu budynku, a co za tym idzie, na realne określenie, jakie prace remontowe będą niezbędne do uzyskania pożądanego efektu. Wykonuje się ją w wielu sytuacjach, a w każdej z nich niezbędna jest rzetelność i dokładność. Sprawdź, na czym polega fachowa ekspertyza budowlana i kto ją wykonuje. W poniższym artykule wyjaśniamy również, kiedy ekspertyza jest niezbędna.
Co zawiera ekspertyza budowlana?
Profesjonalna ekspertyza budowlana zawiera m.in. następujące elementy:
- opis techniczny budynku, z uwzględnieniem jego lokalizacji, rodzaju, wysokości, powierzchni oraz liczby kondygnacji,
- rzut działki (w skali 1:500),
- informacje dotyczące materiałów, z których zbudowana została nieruchomość,
- rysunki budowlano-architektoniczne elewacji, z uwzględnieniem wszystkich jej elementów,
- dokumentację fotograficzną.
Prawidłowo sporządzona dokumentacja może zostać wykorzystana do przygotowania wytycznych, które umożliwią bezpieczną realizację prac. Co więcej, jeżeli dokumentacja zostanie przygotowana w sposób profesjonalny i kompletny, to może być podstawą do rozmów na temat roszczeń. Wspomniana wcześniej dokumentacja fotograficzna, wchodząca w skład ekspertyzy, zawiera:
- ortoobrazy,
- zdjęcia wykonywane kamerą 360˚ oraz fotografie wykonywane z użyciem drona,
- tradycyjne zdjęcia wysokiej rozdzielczości,
- nagrania odcinków dróg, umożliwiające dokonywania pomiarów długości oraz powierzchni ewentualnych uszkodzeń.
Kiedy trzeba wykonać ekspertyzę budowlaną?
Prawo budowlane wymaga przedstawienia ekspertyzy za każdym razem, kiedy ma zostać wydane pozwolenie na remont, którego celem ma być zmiana któregokolwiek z konstrukcyjnych elementów domu. Dlatego też ekspertyza budowlana starego domu prawdopodobnie prędzej czy później okaże się niezbędna, jeżeli nieruchomość będzie miała zostać przebudowana.
Ekspertyza budowlana może się również przydać w przypadku podejmowania decyzji o zakupie nieruchomości. Szczególnie w sytuacji, w której chce się nabyć budynek mający już kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, opinia fachowca, dotycząca realnego stanu technicznego nieruchomości, może pomóc w świadomym podjęciu ostatecznej decyzji. Choć oczywiście ekspertyza budowlana starego domu będzie się wiązała z koniecznością zapłacenia fachowcowi, który ją sporządzi, to jednak najczęściej okazuje się, że koszt związany z uzyskaniem rzetelnej dokumentacji jest zdecydowanie niższy niż koszty, które trzeba ponieść podczas usuwania ewentualnych wad, które wyjdą na światło dzienne np. pół roku po zakupie domu.
Z pomocy fachowca warto skorzystać również w sytuacji, w której zauważy się niepokojące zarysowania konstrukcji. Do takich zarysowań należą m.in.: spękanie ścian, rysy na stropach, przemieszczenie się elementów konstrukcyjnych, które uniemożliwia swobodne otwieranie drzwi lub okien. W takiej sytuacji zadaniem eksperta będzie ocenienie, czy konstrukcja budynku została naruszona, czy też zaobserwowane zmiany są oznaką zużycia materiału, wykorzystanego do budowy. Profesjonalny fachowiec powinien podejść indywidualnie do każdej takiej analizy i na podstawie wizji lokalnej ocenić, czy w danym przypadku ekspertyza budowlana jest konieczna, czy też może wystarczy wydanie stosownej opinii dotyczącej stanu technicznego budynku.
Profesjonalna ekspertyza budowlana
Poprawne wykonanie ekspertyzy budowlanej jest konieczne zarówno z perspektywy finansowej, jak i z perspektywy bezpieczeństwa. Dlatego zadanie to warto zlecić fachowcom, którzy potraktują sprawę poważnie. Ekspertyza budowlana to jedna z usług w ofercie firmy Metris – https://www.metris.com.pl/p/77,inwentaryzacja_zabudowy. Zapoznając się z informacjami znajdującymi się pod powyższym linkiem, dowiesz się również nieco więcej o ekspertyzach. Korzystając ze wsparcia firmy z doświadczeniem, możesz być spokojny o poprawność wykonania każdego etapu analizy i przygotowywania dokumentów, przez co w przyszłości nic, co związane z budynkiem, który na przykład planujesz kupić, z pewnością Cię nie zaskoczy.