Energia słoneczna jest genialnym źródłem, bo jest niewyczerpalna, dostępna praktycznie dla każdego i właściwie darmowa. Ceny prądu stale rosną, koszty instalacji nie są wysokie, a wydajność fotowoltaiki w Polsce jest na wysokim poziomie. Ponadto autokonsumpcję można poprawić. To pokazuje, że inwestowanie w instalacje fotowoltaiczne nie bez przyczyny zyskują na popularności. Warto więc zastanowić się, czy warto na dachu swojego domu lub na działce postawić panele PV.
Czym jest instalacja fotowoltaiczna i na czym polega jej opłacalność?
Fotowoltaika zapewnia darmową energię elektryczną, która pozyskiwana jest z promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne, które składają się z ogniw krzemowych albo innych półprzewodników generują energię, która jest następnie wykorzystywana do zasilania urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym. Nadwyżki prądu można z kolei magazynować lub sprzedawać do sieci elektroenergetycznej. Zakup modułów fotowoltaicznych jest średnioterminową i opłacalną inwestycją. Cały zwrot z inwestycji generowany jest na podstawie wytwarzania własnego prądu, co pozwala uzyskać oszczędności z braku konieczności opłacania rachunków za energię elektryczną. Moduły do fotowoltaiki można znaleźć między innymi na https://www.bricoman.pl/.
Jaka jest cena fotowoltaiki?
Odnawialne Źródła Energii z roku na rok zyskują coraz większą popularność i są coraz chętniej wykorzystywane zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. Ile kosztują średnie koszty instalacji PV dla domu jednorodzinnego? Kwota inwestycji zależna jest od kilku istotnych czynników. Mowa tutaj o mocy instalacji, wielkości domu, zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną oraz rodzaju paneli słonecznych i wysokości ewentualnego dofinansowania. Poza tym koszt zależy także od wielkości danej instalacji fotowoltaicznej. Analizując ostateczną cenę takiej inwestycji warto jeszcze uwzględnić jakość zastosowanych komponentów oraz parametry techniczne modułów fotowoltaicznych. Należy jeszcze sprawdzić cenę falownika, okablowania, zabezpieczenia AC/DC i samych paneli. W ubiegłym roku uśredniony koszt założenia fotowoltaiki wynosił od 15 do 25 tysięcy złotych.
Kiedy zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?
Energia słoneczna jest w pełni darmowa. Oznacza to, że średni okres zwrotu inwestycji wynosi około 8 lat. Oczywiście, można go jeszcze bardziej skrócić, jeśli skorzysta się z ulgi termomodernizacyjnej oraz dotacji na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Ilość wyprodukowanego prądu jest różna w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Najbardziej opłacalne będą ogniwa fotowoltaiczne, które będą skierowane na południe. Nie zaleca się natomiast montażu w kierunku północnym. Standardowa instalacja o mocy 1 kWp może wygenerować darmowy prąd rzędu 1100 kWh, co jest około 50% zapotrzebowania energetycznego rodziny wielodzietnej.