Pompa głębinowa może być rozwiązaniem koniecznym lub alternatywnym. Sprawdza się zarówno wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci wodociągowej, jak i na działkach, które takie podłączenie posiadają, ale inwestorzy chcą skorzystać również z możliwości, jakie dalej im studnia głębinowa.
Spis:
Pompy do studni głębinowych
Pompa głębinowa jest najważniejszym elementem systemu umożliwiającego czerpanie wody i zaopatrywanie w nią nie tylko budynków jednorodzinnych, ale całych działek lub nawet instalacji przemysłowych. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych rozwiązań, które pozwalają dopasować pompę do konkretnej aplikacji. Szeroki wybór pomp głębinowych, pomp zatapialnych, hydroforów to jednak również spore wyzwanie, szczególnie dla tych potencjalnych klientów, którzy nie do końca wiedzą, na jakie elementy powinni zwracać uwagę.
Czym powinna się cechować pompa głębinowa?
Pompę głębinową stosuje się tak do studni wierconych, jak i kopanych, natomiast sięga się w tych dwóch przypadkach po nieco inne rozwiązania. Pompa jest potrzebna zawsze, kiedy poziom lustra wody w studni znajduje się na poziomie poniżej 8 metrów. To jaki model pompy należy zamontować w studni zależeć będzie już jednak nie tylko od jej rodzaju, lecz także od parametrów instalacji wodociągowej. Ważne będzie między innymi dopasowanie pompy do parametrów takich jak maksymalne zapotrzebowanie na wodę i minimalna wartość ciśnienia. Więcej: https://pompadostudni.pl/
Jak wybierać pompy do studni głębinowych?
Przede wszystkim kluczowe jest dopasowanie pompy do rodzaju studni. Nie każda pompa będzie w stanie zawsze zagwarantować optymalny poziom pobierania wody. Wiele tutaj zależy od jej konstrukcji.
- Przy studni kopanej o średnicy nieprzekraczającej 200 mm nie ma potrzeby montażu dodatkowej rury osłonowej, natomiast jest ona niezbędna przy studniach o większym przekroju, ponieważ w takiej sytuacji koniecznie jest odpowiednie chłodzenie. Znaczenie będą mieć tutaj także zabezpieczenia przed pracą na sucho.
- Przy studni wierconej punktem odniesienia jest przede wszystkim średnica rury, w którą wpuszczone zostaje urządzenie. Najpopularniejsze pompy mają przekrój min. 125 mm, dlatego jeśli studnia jest dopiero wiercona, warto uwzględnić ten parametr. Tym bardziej że im większa średnica, tym zazwyczaj lepsza wydajność urządzenia. Oczywiście znajdziesz pompy o mniejszej średnicy stosowane przy domach jednorodzinnych, natomiast bardziej opłaca się sięganie po te nieco większe.
- Do studni kręgowych, a także części studni wierconych poleca się także pompy hydroforowe.
Pompy głębinowe — moc silnika, wydajność pompy i co jeszcze?
Wybierając pompę, warto oczywiście uwzględnić moc silnika (cenne rozwiązanie to silnik trójfazowy), a także wydajność pracy urządzenia. Im skuteczniej ono działa, tym bardziej możesz liczyć na niskie koszty eksploatacji całego systemu pobierania wody. Warto oczywiście także przyjrzeć się jakości wykonania urządzenia i sprawdzić opinie o jego producencie.