Posadzka to ostatnia, wierzchnia warstwa wykończeniowa podłogi obiektu przemysłowego. Z uwagi na jej intensywną eksploatację, powierzchnia ta jest mocno narażona na różnego rodzaju zabrudzenia. Pod wpływem zanieczyszczeń zwiększa się jej podatność na zniszczenia, a tym samym skrócenie żywotności. Utrzymanie odpowiedniej czystości posadzek ma kluczowy wpływ zarówno na procesy realizowane w zakładzie przemysłowym, jak i bezpieczeństwo użytkowników. Z tego względu warto regularnie przeprowadzać odpowiednie zabiegi konserwacyjne.
Spis:
Zanieczyszczenia posadzek przemysłowych
Posadzka przemysłowa ulega zabrudzeniom w wyniku oddziaływania wielu różnych czynników. Na etapie eksploatacji, powierzchnie tego typu są zanieczyszczane brudem nanoszonym przez obuwie, smarami, olejami, klejami, środkami chemicznymi, kurzem, wiórami, resztkami palet, śladami po oponach, pozostałościami po magazynowanych towarach czy płynami eksploatacyjnymi maszyn. Personel zakładu przemysłowego zajmuje się głównie utrzymywaniem ruchu w obiekcie oraz obsługą wózków widłowych czy przenośników, dlatego czyszczenie posadzek zwykle nie należy do ich obowiązków. Hale produkcyjne, magazyny czy centra logistyczne mają jednak dużą objętość i często działają całodobowo, przez co wymagają utrzymania ich w czystości. Z czasem zanieczyszczona posadzka może zacząć stwarzać niebezpieczeństwo dla pracowników, a także przechowywanych surowców czy maszyn. Zanieczyszczenia dodatkowo przedostają się do obiektu z wiatrem za każdym razem, gdy otwierane są bramy.
Procesy mycia i sprzątania posadzek przemysłowych
Profesjonalne czyszczenie posadzek przemysłowych obejmuje kilka etapów prac. W przypadku obiektów wielkopowierzchniowych, z reguły stosuj się sprzątanie bieżące oraz proces doczyszczania. Pierwsza z tych usług lega na zastosowaniu środków chemicznych o stosunkowo niskich stężeniach roztworów roboczych, które są bezpieczne dla powierzchni praktycznie każdego rodzaju. W ten sposób najczęściej odbywa się czyszczenie posadzki betonowej, co można przeprowadzić nawet kilka razy w ciągu doby. Proces sprzątania bieżącego nie jest jednak wystarczający, ponieważ z czasem na powierzchni zaczyna odkładać się detergent. W takim przypadku należy wykonać doczyszczanie posadzek, którego celem będzie wyeliminowanie najbardziej uporczywych zabrudzeń i nagromadzonych pozostałości po środkach chemicznych.
Etapy doczyszczania posadzek przemysłowych
Profesjonalne czyszczenie posadzek przemysłowych rozpoczyna się od ich starannego odkurzenia. W procesie tym odbywa się usuwanie z powierzchni niewielkich, luźnych drobinek brudu. Powierzchnia oczyszczona w ten sposób jest odpowiednio przystosowana do mycia na mokro. Na tym etapie rozpoczyna się właściwe doczyszczanie, w czym zastosowanie znajdują specjalistyczne środki chemiczne oraz maszyny – np. szorowarki jednodyskowe. Kiedy powierzchnia zostanie już wyczyszczona, konieczne jest zebranie brudu oraz przeprowadzenie neutralizacji. W procesie tym posadzka w całości pokryta zostanie wodą, zebraną następnie metodą odsysania. Profesjonalne mycie i czyszczenie posadzek przemysłowych przy użyciu takich metod oferuje firma TETON clean. Doświadczeni specjaliści są w stanie efektywnie usunąć wszystkie zabrudzenia, a na koniec odpowiednio wypielęgnować powierzchnię obiektu.
Koszty czyszczenia posadzek przemysłowych
Procesy związane z czyszczeniem posadzek przemysłowych zawsze muszą być odpowiednio dopasowane do ich rodzaju. Nieco innych zabiegów wymagają bowiem powierzchnie betonowe, poliuretanowe czy żywiczne. Kluczowe znaczenie pod tym względem ma przede wszystkim zastosowanie właściwych metod pielęgnacji, włącznie z rodzajem narzędzi myjących oraz środków chemicznych. O ich doborze decyduje stopień i typ zabrudzeń, a także obecność zniszczeń czy szkód chemicznych na samych posadzkach. Wszystkie te czynniki mają swoje przełożenie na cenę usługi, która musi być ustalana indywidualnie na podstawie wizji lokalnej oraz szczegółowych oględzin obiektu przemysłowego.