Meble w stylu art déco – jak je rozpoznać i wykorzystać we wnętrzach?

Szybki przewodnik po identyfikacji i ocenie mebli w stylu art deco

Meble w stylu art deco to styl wyposażenia, który pojawił się w latach 20. XX wieku. Była to reakcja na modernizm, który odrzucił ornamentykę i misterną dekorację epoki wiktoriańskiej.

Meble w stylu art deco charakteryzują się geometrycznymi kształtami, odważnymi kolorami oraz naciskiem na lekkość i przejrzystość. Niektóre z jego najczęstszych cech to zygzakowate linie, kanciaste kształty i asymetryczne projekty.

Celem tego przewodnika jest dostarczenie informacji na temat identyfikacji mebli w stylu art deco, abyś mógł podjąć świadomą decyzję, czy powinieneś kupić je do domu lub biura.

Czym jest Art Deco?

Art deco to styl sztuki dekoracyjnej i architektury, który po raz pierwszy pojawił się we Francji na początku XX wieku. Styl charakteryzuje się geometrycznymi kształtami, eleganckimi liniami i jasnymi kolorami.

Okres Art Deco rozpoczął się wraz z wystawą Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes, która odbyła się w Paryżu w 1925 roku. Termin ten został ukuty przez krytyka Christiana Zervosa, aby opisać współczesną sztukę dekoracyjną i wzory przemysłowe prezentowane na targach.

Art deco był popularnym stylem projektowania, który miał swój szczyt w latach 1925-1940

Jak rozpoznać meble w stylu art deco?

Meble art deco to styl nowoczesnych mebli, który był popularny w latach 20. i 30. XX wieku. Charakteryzuje się geometrycznymi kształtami i stylizowanymi motywami.

Art deco łatwo rozpoznać, patrząc na jego charakterystyczny styl. Meble w stylu art deco mają zazwyczaj czysty, geometryczny kształt, z ostrymi krawędziami i gładkimi powierzchniami. Elementy art deco są zwykle wykonane z metalu lub drewna, z wyjątkiem niektórych elementów, które zostały wykonane z tkaniny lub skóry.

Jeśli masz w domu dzieło w stylu art deco, które chcesz sprzedać lub przekazać, ważne jest, aby wiedzieć, jak go zidentyfikować, aby móc to zrobić bez żadnych problemów.

Meble w stylu art deco do każdego pomieszczenia w domu

Meble w stylu art deco to popularny styl, który istnieje od lat dwudziestych. Charakteryzuje się geometrycznymi kształtami, odważnymi kolorami i wysokiej jakości materiałami. Styl ten był pierwotnie używany w przestrzeniach komercyjnych, ale został również rozszerzony na domy mieszkalne.

Art deco to rodzaj projektu, który można znaleźć na całym świecie. Można go znaleźć w wielu różnych formach i stylach, takich jak budynki Art Deco w Nowym Jorku czy biżuteria Art Deco.

Czym jest Art Deco?

Art Deco to termin, który został wymyślony przez krytyka sztuki, pisarza i historyka Arnolda Hausera w 1908 roku. Styl charakteryzuje się geometrią, symetrią i wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, takich jak metal i szkło.

Art Deco powstało w latach 20. XX wieku jako reakcja na ozdobne style secesji, które były popularne na przełomie wieków. Skupiono się na uproszczeniu form i wykorzystaniu ich do tworzenia obiektów geometrycznych i nowoczesnych.

Artyści Art Deco eksperymentowali z nowymi materiałami, takimi jak aluminium, szkło i stal, dzięki którym mogli tworzyć zegarki o niespotykanej dotąd dokładności. Wykorzystali te materiały również do stworzenia mebli do domów i budynków do przestrzeni komercyjnych, takich jak sklepy czy restauracje. Art Deco był popularny w całej Europie aż do II wojny światowej

Najbardziej kultowe meble w stylu art deco na świecie

Styl art deco pojawił się w latach 20. i 30. XX wieku, z naciskiem na formy geometryczne i opływowe kształty. Był pod wpływem szkoły projektowania Bauhaus, która powstała w Niemczech dwie dekady wcześniej.

Najbardziej kultowe meble na świecie zaprojektowane są w stylu art deco. Najbardziej kultowe produkty pochodzą od firm takich jak Herman Miller, Vitra i Knoll. Firmy te oferują szeroką gamę projektów mebli inspirowanych tym kultowym stylem.